Türklerin İslamiyete Girmesini Kolaylaştıran Nedenler

TÜRKLERİN İSLAMİYETE GİRMESİNİ KOLAYLAŞTIRAN NEDENLER

İslamiyet’i kabul eden ilk Türk boyu Karluklar, İlk Türk devletçiği İtil Bulgarları, İlk Türk devleti ise Karahanlılardır.

Türklerdeki Göktanrı inancı Müslümanlıktaki Tevhit (tek ilah) kavramı ile benzer özellikler gösteriyordu. Türkler'de de olduğu gibi İslam'da da din adamları ayrıcalıklı bir sınıf teşkil etmiyordu. Tamu(cehemmen) ve Uçmağ (Cennet) kavramları İslam dininin Ahiret inancı ile bağdaşmaktaydı. Türklerdeki töreler Müslümanlıktaki Ahlak anlayışları ile benzerlikler göstermekteydi. Türkler'deki kurban ibadeti İslam dininde de mevcuttu. Şaman kültürü tasavvufu, Savaşçı karakterler Cihad anlayışı ile bütünleşiyordu. Her iki toplumda da dinsel hoşgörü mevcuttu. Eşitlik, temizlik, kadına verilen önem her iki inançta da birbirine benzerlikler gösteriyordu. İpek yolunun ticari işbirliği sağlaması da yakınlaşmayı sağlıyordu.

Türklerin askeri ve siyasal baskılarla karşılaşmadan İslamiyet’i seçmeleri, İslam dünyasına kolay uyum sağlamaları, başarılı görevler yaparak zamanla İslam dünyasının en aktif gücü olmalarını sağlamış, İslam kültür ve uygarlıklarının gelişerek yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur.

Hz. Ömer döneminde 642 yılındaki Nihavent savaşı sonrası İslam coğrafyası Türklere komşu olmuştu. Hz. Osman zamanında Kafkaslardaki Hazar Türkleri ile sınır çatışmaları meydana gelmişti. Emeviler döneminde Türgiş-Emevi mücadelesi ve Emevilerin milliyetçi politikaları yüzünden çıkan isyanlar ve 751 yılında Abbasilerin Talas Savaşında işbirliği ve hoş görülü politikaları Türklerin kitleler halinde Müslüman olmasını sağlamıştır.

Yorumlar  

#11 .............. 21-05-2017 14:05
Çok uzun olmuş ama yinede ellerinize sağlık çok anlamlı bir bilgi allah razı olsun 8) :lol: :D :-) ;-)
Alıntı
#10 elif 2 12-03-2017 17:50
çok karışık
Alıntı
#9 elif 12-03-2017 17:50
çok karışık maddeler halinde olsa iyi olurdu :(
Alıntı
#8 Pan Türkist 03-10-2016 13:04
Türkleri islamiyeti isteyerek secmememistir arabaların iskbeclerine katliamlarına maruz kalmıştır bunlardan en önemlisi tarkan curcuna katliamlarıdir
Alıntı
#7 ... 19-02-2016 21:49
Çoook teşekkür ederim çok sağolun :D :D
Alıntı
#6 kitap kurduuu 16-02-2016 20:02
hepiniz malsınız ( yorum yapanlar için söyledim)
anlamazsınız ya ondan yazdım. GAYETTE GÜZEL BİR SİTE BU SİTEYİ KURAN KİŞİYE ALLAH RAZI OLSUN ALLAH BU SİTEYİ KURAN KİŞİNİN TÜM GÜNAHLARINI SİLSİN VE BÖYLE YARARLI BİLGİLER VERMEYE DEVAM ETSİN . ÇÜNKÜ BU SİTE HEM SINAVDAN HEMDE SÖZLÜ NOTUMA 100 GETİRDİ . ALLAH SİZDEN BİN KERE RAZI OLSUN ALLAH BÜTÜN GÜNAHLARINIZI SİLSİN ( AMİNNNNNNN) :-) :-) :-)
Alıntı
#5 alayına new york 10-02-2016 18:33
bencede guzel bir bilgi olmus tesekkurler sinavima yardımcı oldnz :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :-) ;-) 8)
Alıntı
#4 defne 06-02-2016 22:42
çok kısa birazdaha uzun olsaydı daha iyi olurdu
Alıntı
#3 Turk 10-12-2015 11:05
Yalan, kaynak yok. Tarih hiçde yazdınız gibi demiyor. Arabların Türkleri Nasıl müslüman ettikleri kaynaklarıyla, savaşlar ve komutan isimleriyle Tarihi araştırınca bulabiliyoruz.

Madem dinimiz bu kadar benzerlik gösteriyorduda neden Arap'lar Türk inancına geçmediler ozaman. Arabların Türk'lere yaptıkları işkenceyi, zulümü taa kalbimde hissede biliyorum. Arab tarihinin kendilerince yaptıkları en iyi şey Türkleri müslüman yapmalarıdır.

Savaşçı Türk milletide ne yazık ki kraldan çok kralcı oluverdi. Sene 2015, kim kimin dinine haydi birbirimize benziyoruz, biz sizin dininize geçip sizin için savasıcaz diyor.
Alıntı
#2 sınav kurdu 3 11-11-2015 17:48
cok uzun :(
Alıntı

Yorum ekle