Yay Burcu Kavs

OSMANLI'DA YAY BURCU KAVS

Osmanlı'da yay burcuna Kavs denilmektedir. Otuz bir yıldızı bulunan bu burca "Burc-u Keman" yada "Han-ı Keman" da denilmektedir.

Kamer (ay), Kavs burcuna gelince hamama gitmek, kimya ile ilgilenmek, doğan avlamak, cinsel ilişkide bulunmak, ilaç içmek, bina yapmak, düşmana mektup yazmak ve düşmana saldırmak olumlu olarak yorumlanmaktadır.

Kavs burcunda doğanlar için iri bedenli, bedeni uyumlu, uzun ve beyaz yüzlü, kalçaları gelişkin, açık mavi, ela gözlü ve kumral saçlı oldukları söylenir. Vaktinden önce saçlarının tepeden döküleceğine inanılmaktadır.

Kavs burcu insanı genellikle sağlıklıdırlar ama göğüs hastalıklarına yatkındırlar. Beden eğitimi, açıkta yürüme ile sağlıklarını koruyabileceklerine inanılır. 30 ve 40 lı yaşlar bu burcun insanları için kritik yaşlardır.

Kavs burcunda, kasımın son on gününde doğanlar için; baskıya, etkiye ve zorluklara karşı baş eğemedikleri, çok pot kırdıkları ve boşboğaz oldukları söylenmektedir. Aralık ayının ilk on gününde doğanlar hakkında ise şen oldukları, felsefeden, dini sohbetler ve tartışmalardan hoşlandıkları söylenmektedir. On Aralık ve yirmi aralık arasında doğanlar hakkında ise iradeyle hareket ettikleri, soğukkanlı oldukları ve zeki oldukları söylenmektedir.

Kavs burcu insanları genel olarak Hamel (koç) burcu ile iyi anlaşmaktadırlar. Ayrıca Kavs insanı öğretmen, vaiz, ressam olmaya daha yatkındır.