Tarihin.com

Tarih Hayal Mahsulü Olamaz.

Site İçi Arama

Osmanlı'da Balık Burcu Hut : Tarihin.com

OSMANLI'DA BALIK BURCU HUT

Osmanlı'da balık burcuna hut, hut-i felek, Burc-i mahi ve kevkebetü's-semekeyn de denilmektedir. İçinde otuz dört, dışında dört yıldızı bulunmaktadır.

Kamer (ay), Hut burcuna gelince Allah'a ibadet etmek, şeyhleri ve din adamlarını görmek, yüksek makamlardan isteklerde bulunmak, hamama gitmek, ilaç içmek, tarım ile uğraşmak ve dostları çağırmak olumlu olarak yorumlanmaktadır.

 

Hut burcu insanı için, en kritik dönemin 48 ile 70 li yaşları arasındaki dönemler olduğuna inanılmaktadır. Bu burcun insanlarının sağlam olmadıklarına, göğüs ve kan hastalıklarına yakalanmalarının yüksek olduğuna inanılmaktadır.

Hut burcunda doğanlar için genellikle orta ve kısa boylu, yuvarlak omuzlu, etli bedenli orta boylu, kumral saçlı, küçük kollu, küçük bacaklı, dolgun ve kabarık yüzlü, çıkıntılı gözlü, iri dudaklı ve biçimsiz ayaklı olduklarına inanılmaktadır. Bu burçta doğanların iyi ile kötüyü ayırt edebilen, şan ve onuruna düşkün, düzenli, tedbirli, haris, sadık ve açık gözlü oldukları söylenmektedir.

Hut burcu insanlarının genel olarak hayvanlara ve kimsesizlere ilgi duyduklarına, heyecanlı ve ihtiyatlı olduklarına, cesaretlerinin kırıldığı takdirde kaygılandıklarına ve iyi huylu olduklarına inanılmaktadır.

Hut burcu insanının dükkancı, müteahhit, muhasebeci, kaptan, gazeteci, yazar, sanatçı olmaya yatkın oldukları söylenmektedir.

Hut burcunda, Şubat ayının son on gününde doğanlar için; ikbal düşkünü olduklarına, Mart ayının ilk on gününde doğanlar için sıkıntılı ve neşesiz olduklarına, Mart ayının onuncu ve yirminci günleri arasında doğanların ise hayal içinde yaşayan, kendi benliklerine düşkün kişiler olduklarına inanılmaktadır.

'

Yorum ekle

'

Sponsor Bağlantılar

 

Tarih,Edebiyat,Genel Kültür...

Dogru Ve Güncel Bilginin Adresi.

http://www.ataturkilkeveinkilaplari.com/