Tarihin.com

Tarih Hayal Mahsulü Olamaz.

Site İçi Arama

Ankara Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

ANKARA SAVAŞI (1402), SEBEPLERİ VE SONUÇLARI NELERDİR?

Osmanlı Devleti’nde Yıldırım Bayezid Anadolu’da Türk birliği sağlayıp, Rumeli’de sınırları geliştirme çabaları içersindeyken; Doğu’da büyük bir İmparatorluk kuran Timur, Kafkasya, Azerbaycan, İran ve Irak’ı ele geçirerek Osmanlı Devleti ile komşu olmaya başlamıştır.

1402 yılında meydana gelen Ankara Savaşı’nın nedenleri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

1. Timur ve Yıldırım Bayezid’de bulunan Cihan hâkimiyeti anlayışı savaş çıkmasına sebebiyet vermiştir.

2. Osmanlı Devleti tarafından toprakları ele geçirilen Anadolu Beyleri Timur İmparatorluğu’na sığınmışlar ve Timur’u Yıldırım Bayezid’e karşı kışkırtmışlardır.

3. Timur’dan kaçan Bağdat hükümdarı Ahmet Celayir ve Karakoyunlu hükümdarı Kara Yusuf Osmanlı Devleti’ne sığınmıştır. Yıldırım Bayezid’in kendisinden yardım isteyen hükümdarları Timur’a teslim etmemesi sonucunda ikili ilişkiler bozulma noktasına gelmiştir.

3. Güneye, Doğuya ve Çin’e sefer yapmayı planlayan Timur arkasında güçlü bir Osmanlı Devleti’nin olmasını istememiştir.

4. Doğu-Batı ticaret yollarını ele geçirmek isteyen Timur, Anadolu’ya girmiş, Erzincan ve Sivas’ta katliamlar yapmıştır.

5. Timur ile Yıldırım Bayezid’in birbirlerine yolladıkları mektuplarda, birbirlerine karşı hakaret içeren sözlerin olması iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmiştir.

Ankara Savaşı’nın başlangıcında Osmanlı Ordusu üstünlük sağlamıştır. Anadolu Beyliklerinden bazı askerlerin ve Tatarların Timur’un tarafına geçmesi sonucunda Osmanlı Devleti Ankara Savaşı’ndan mağlup olarak ayrılmıştır. Yıldırım Bayezid Timur’a esir düşmüştür. Yaklaşık 8 ay kadar Timur’un yanında esir olarak kalan Yıldırım Bayezid üzüntüsünden hastalanarak vefat etmiştir. Bu savaşın neticesi Osmanlı Devleti için çok acı olmuştur. Yaklaşık 11 yıl boyunca sürecek olan bir boşluk dönemi, taht kavgalarının meydana geldiği kargaşa ortamı, Osmanlı Devleti üzerine kara bir bulut gibi çökmüştür.

Ankara Savaşı’nın sonuçları kısaca şu şekilde özetlenebilir:

1. Balkanlarda hızla ilerleyen Osmanlı Devleti’nin ilerleyişi durma noktasına gelmiştir.

2. Bizans İmparatorluğu’nun ömrü uzamıştır. İstanbul’un alınması gecikmiştir.

3. Kadı Burhaneddin ve Karesioğulları beylikleri hariç, itaat altına alınan Anadolu Beylikleri bağımsızlıklarını ilan etmişler ve yeniden kurulmuşlardır. Bu sebeple de Anadolu’da siyasi birlik bozulmuştur.

4. Osmanlı Devleti dağılma noktasına gelmiş ve Timur İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

5. Balkanlarda bazı devletler bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.

5. Yıldırım Bayezid’in ölümü ile Anadolu’da Şehzadeler arasında taht kavgaları başlamıştır.

Tarihte 1402 ve 1413 yılları arasında 11 yıl boyunca taht kavgaları ve kargaşa içerisinde geçen, iki hükümdar arasında hükümdarın olmadığı bu döneme FETRET DEVRİ adı verilmiştir. Bu kavgalardan sonra ise Çelebi Mehmet otoriteyi tekrar sağlamış ve 1413 yılında hükümdar olmuştur.

Yorumlar  

 
#95 beyza 08-11-2016 17:20
Alıntılandı hilal can:
tesekkurler insallah sinavda cikarda bende yaparim

Guzel
Alıntı
 
 
#94 hilal can 03-11-2016 18:55
tesekkurler insallah sinavda cikarda bende yaparim
Alıntı
 
 
#93 irem 30-10-2016 14:30
çokkk güzell olmuş elinize sağlık :lol:
Alıntı
 
 
#92 Gülnihal 27-10-2016 19:19
:D Elinize sağlık.
Alıntı
 
 
#91 ilayda 25-10-2016 17:13
İstediğim şeyi bulamadım ama güzel olmuş elinize sağlık
Alıntı
 
 
#90 damla 24-10-2016 17:14
umarım bu yazı sayesinde yarınki hocanın sorduğu soruları cevaplıyacağım
Alıntı
 
 
#89 Hüseyin Kartal 24-10-2016 15:36
Hadi bunu da bul Gülay Özkan 8) 8)
Alıntı
 
 
#88 meltem dolu 24-10-2016 01:24
yazdigim yorumlari neden sildiniz iyi guzel birsey yapiyorsunuz ama neden elestirilmeye dayanamiyorsunu z bu bir kiskirtma yada kavga cagrisi degildir oyle birsey dusunuyorsaniz yaniliyorsunuz sadece karsilikli birilrinin birilerini dini ve mesepler uzerinden tartistirmaya calisirmdakta noktasinda olan corafyada insanlarin birilerinin gaiyanina gilmeden once hak icin allah icin dusunmesi gerekmezmi
Alıntı
 
 
#87 meltem dolu 24-10-2016 01:16
avuz sultan selim sah ismaille osmanli topraklarini ele gecirecegi icinmi savasti yoksa neden babasi beyezitin timurdan almasi gerektigini dusundugu intikami tamam sah ismaille odetti ama icindeki onu alinamaz intikam duygusu suclu yada sucsuz masum butun kizilbaslara odeilmistir hata fefaalar verilmiistir bu bir mesep savasidir ozamanla bu gunku ortaa dogu da olan mesep kapismasinin birilgisi varmi basbayagi mesep savasi ama herne kadar inkar edilsede insanlari mesp savasi duygusu empoze edilerek birilerinin saltanatinin korunmasi ve menfaatleri icin sozde dini alet etmeden kacinmayan bu gunku devlet buyukleride ayni seyleri yapmiyormu ulkemizin iskali sozkonusu diye masum insanlarin kani uzerinde sitanat devsirmeye calismiyorlarmi
Alıntı
 
 
#86 Buse 23-10-2016 18:18
Tarih ödevinde çok işe yaradı ;-)
Alıntı
 

Yorum ekle