Tarihin.com

Tarih Hayal Mahsulü Olamaz.

Site İçi Arama

Lale Devri Nedir

1718’den 1730’a kadar süren Damad İbrahim Paşa’nın iktidar yıllarına «Lale Devri» denmiştir.

Bu devirde Türk şiiri, musikisi, mimarisi, çiniciliği, kağıt sanayii, Doğu ve Batı dillerinden tercüme faaliyeti, canlılık kazandı. 1727’de ilk Türk matbaası kuruldu. Saraylar, kasırlar, sahil saraylar, bahçeler, köşkler, konaklar, meydan çeşmeleri inşa edildi. Geniş bir İmar faaliyetine girişildi. Halk, eğlenceye, lükse, sanata düştü.Bu sıralarda İran’da Safevi hanedanı can çekişiyordu. 1722'de Kuzeydoğu Kafkasya’da, Hazar kıyısındaki Dağıstan,

İran hakimiyetinden çıktı, Türkiye'ye tabi oldu. III. Murad zamanından sonra bir defa daha Osmanlı hakimiyeti, Hazar Denizi’ne dayandı. 1723'te Erzurum beylerbeyi, serdar sıfatiyle Güscistan'ın tamamını, Tiflis dahil, Safeviler'den aldı. Van beylerbeyi Güney Azerbaycan’a girdi. Güneyde Bağdat beylerbeyi Luristan, Ardelan, Kirmanşah ve Hemedan eyaletlerini işgale başladı. 1724’te Hemedan, Nahçıvan. Revan gibi önemli Türk şehirleri Osmanlılar’a geçti. 1725'te İran'ın en büyük şehri olan Tebriz fethedildi. İran’dan 290.000 kilometre kare büyüklüğünde ülkeler fethedildi.

Bütün bu Osmanlı fütuhatı, 4 Ekim 1727 Hemedan Muahedesi ile, Eşref Şah tarafından kabul edildi. Fakat Nadir Han Avşar, Safeviler’in savunucusu sıfatiyle tarih sahnesine çıktı. Osmanlı fütuhatını geri almıya başladı. Türkiye - İran savaşı, kanlı bir şekilde sürüp gitti. 83 yıldan beri barış halinde yaşıyan iki büyük Türk İmparatorluğu, gene birbirine düştü.

Patrona Halil İsyanı:

Edirne Vak'asından 27 yıl sonra İmparatorluk, yeni ve uğursuz bir isyanla karıştı. Çok nüfuz kazanan, İbrahim Paşa, bütün hizmetlerine rağmen kıskanılıyordu. Merhametli, yumuşak bir Sadrazam olduğu için, düşmanlarına müsamaha gösteriyor, karşı tedbirler almaya ehemmiyet vermiyordu. «Patrona Halil» adındaki bir hamam tellali kendi gibi birkaç serseriyle bir sokak gürültüsü koparması, isyanın başlangıcı oldu. Kapukulları'nın bir kısmı, kalabalığa katıldı. Hükümet ihtilali bastırmak için hiçbir tedbir almadı ve gelişip büyümesine adeta seyirci kaldı. 28 Ekim 1730'da patlıyan İhtilal, iki gün sonra Nevşehirli’nin ve damadı olan iki vezirin başını yedi. III. Ahmed de tahttan feragat etti. İbrahim Paşanın sadareti 12 yıl sürdü. Lale Devri sona erdi.

'

Yorumlar  

 
#2 NuR 27-02-2017 20:49
:-) cok twk emeyi gecen her kesden Allah razi olsun
Alıntı
 
 
#1 ceren 26-11-2015 03:20
:lol: çok güzel bir sayfa ve notlar tesekkurler
Alıntı
 

Yorum ekle

'

Sponsor Bağlantılar

 

Tarih,Edebiyat,Genel Kültür...

Dogru Ve Güncel Bilginin Adresi.

http://www.ataturkilkeveinkilaplari.com/