Keşifler Nelerdir?

YAPILAN COĞRAFİ KEŞİFLER NELERDİR?

Fransız ve Cenevizli gemiciler 14’üncü yüzyılın başlarında keşif amaçlı bazı geziler yapmışlardır. Yüzyıl Savaşlarının başlaması nedeniyle bu keşif gezintilerin tam anlamıyla verim sağlanamamış ve keşif gezintileri zamanla kesintilere uğramıştır. Gerçek anlamda yapılan keşif hareketleri 15 ve 16’ncı yüzyılda İspanyol ve Portekizli gemiciler tarafından icra edilmiştir.

Coğrafi keşifler sonucunda 1487 yılında Bartelmi Diyaz Afrika’nın güneyini dolaşarak Ümit Burnu’na ulaşabilmiştir. 1498 yılında ise Vasko dö Gama Hint Okyanusu’nu geçerek Hindistan’ın batı kıyılarına kadar ulaşmıştır.

İspanya hükümetinin desteğini alarak 1492 yılında yola çıkan Kristof Kolomb, devamlı batıya giderek Asya’nın Doğusu’na ulaşmak için çıktığı sefer sonucunda Orta Amerika’yı keşfetmiştir. Kristof Kolomb’un bulduğu yerlerin bir kıta olduğunu İtalyan gemici Ameriko Vespuci anlamış ve bu topraklara Amerika ismini vermiştir.

Portekizli gemici Macellan ve Del Kano’nun seyahati sonucunda dünyanın yuvarlak olduğu ispatlanmış ve 1552 yılında Avrupalıların aradıkları en kısa yol bulunmuştur.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile