Atatürk'ün Milleyetçilik Anlayışı

Atatürk'ün Milleyetçilik Anlayışı

Bu anlayışı; tarih süreci içerisinde ve özellikle Osmanlılığın çöküş döneminde giderek terkedilmeye başlanan; Türk'ün öz kültürüne, örf, âdet ve geleneklerine yeniden dönerek ulusal olmayan bütün siyasal ve sosyal kültürel değerlerin terkedilişi anlamına gelir.

Bu anlayışta vatan Türk Vatani; ulus, Türk

ulusu ve Devlet, Türk Devleti'dir. Osmanlı döneminde vatan, ulus, devlet ve Türk devleti, bugünkü anlamlar da değildi. Atatürk milliyetçiliği, kökünü Türk tarihinin derinliklerinden; ilhamını ulusal mücadeleden alan ve Türk Ulusunun toplumsal bilincinde geliştirilen en güçlü değer yargılarının bütünüdür.

Amaç Türk Ulusunun; ulusal birlik ve beraberlik ülküsü içerisinde ulusal benlik ve ulusal kimlik bilinci ile dopdolu olarak ulusal egemenliğine sahip çıkmak; ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olan Türk ulusunu sosyal, kültürel ve ekonomik yönden çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmaktır.

Atatürk milliyetçiliğinin Türk toplumuna kazandırılması için yapılan devrimleri şimdi sırayla gözden geçirelim.

Yorumlar  

#1 Dinooldudin 01-03-2017 02:09
Ataturkun butun gorusleri hakkinda yorum yapmak serbest, din hakkindaki goruslerinde kaldirilmis.

Ya ataturkte var bir yanlis, yada (bence) kendine kemalist diyenlerde, bir insani korumak icin onu bir kaliba oturtmaya luzum yoktur, yanlisi yanlis, dogrusu dogrudur ve kendiyle beraber toprak altindadir.

Nerdeyse koca 2 nesil yediniz, bari simdiki nesile karsi biraz durust ve objektif olun...
Alıntı

Yorum ekle