Tarihin.com

Tarih Hayal Mahsulü Olamaz.

Site İçi Arama

Atatürk'e Suikast Girişimleri : Tarihin.com

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E SUİKAST GİRİŞİMİ

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kapatılmasında sonra, bu partideki eski İttihatçılar, siyasi yoldan ulaşamadıkları emellerine silahlı şekilde ulaşmayı dememek istemişlerdir. Yeni rejimin Mustafa Kemal’in ölümü ile son bulacağı kanısında olanlar, onu öldürmekle rejime istedikleri şekli verebileceklerini zannetmişlerdir.

Bu düşüncelerini 16 Haziran 1926 tarihinde Mustafa Kemal’in İzmir’i ziyareti sırasında gerçekleştirmeye karar vermişler ve suikastın yapılmasına müteakip Yunanistan'ın Sakız adasına kaçmayı planlamışlardır. Giritli Şevki isminde bir motorcu ile anlaşan suikastçılar, suikast planlarını gözden geçirmek üzere ayrılmışlardır. Giritli Şevki durumu yetkililere bildirince suikast girişimleri gerçekleşemeden yakalanmışlardır.

Mustafa Kemal Paşa’ya yapılması hedeflenen bu suikast, yurdun her yerinden büyük tepkilere yol açmıştır. Halkın gönlünde taht kuran Mustafa Kemal Paşa’da halktan gelen bu tepkinin karşılığında şu bildiriyi yayınlamıştır. “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet padiyar kalacaktır.” diyerek rejime olan inancını yinelemiştir.

Gerçekleşmek istenen bu suikastın suçluları İstiklal Mahkemesi’nde yargılanarak cezalandırılmışlardır ve İttihatçılık tamamen tasfiye edilmiştir.

Yorumlar  

 
#3 börtü böcek börülcE 04-08-2016 23:35
BİR İNSANİ GİZLİCE SEBEB NE OLURSA OLSUN HELEKİ AYNİ TOPRAKLARİ KORUYUP GÖZETEN ULU BİR İNSANA ARKADAN VURMAK EN KORKAK KİSİLERİN SALDIRISI ACİZLİĞİ YUZUNE DEKİ BEN SENİ ALI KOYACAĞIM DE VE TEKE TEK CIK KARSISINA MERTLİK BU DUR
Alıntı
 
 
#2 Avcı 11-03-2016 17:41
Güzel bilgi tskrlr
Alıntı
 
 
#1 AHMET 02-01-2016 20:44
;-) 8) :-) :lol: :D
,
Alıntı
 

Yorum ekle

Sponsor Bağlantılar

   

Tarih,Edebiyat,Genel Kültür...

Dogru Ve Güncel Bilginin Adresi.

http://www.ataturkilkeveinkilaplari.com/