Tarihin.com

Tarih Hayal Mahsulü Olamaz.

Site İçi Arama

Malazgirt Meydan Savaşı

Türklerin Anadolu'ya yerleşmesini ve egemenliğini sağlayan Malazgirt Meydan savaşı, dünya tarihinin en önemli olaylarından biridir.Din savaşlarının cereyan ettiği o dönemlerde Hıristiyanlığın doğuda tek kalesi sayılan Bizans, bu savaştan sonra kendisini bir daha toparlayamamış, Türklere karşı taarruz veya savunma etkenliğini yitirmiştir.Henüz 35 yaşındayken 1064 yılının 27 nisanında tahta çıkan Sultan Alp Aslan, ayni yılın sonunda ordularını Bizans imparatorluğunun sınırlarına sürmüş

ve bir çok Beğlerini Anadolu içlerinde akınlara memur ederek Bizans içlerinde Kocaeli, İznik, Aydın, Muğla bölgelerine kadar akınlar yaptırmıştı.Bu akınlardan telaşa kapılan Bizans İmparatoru Romanos Diogenes, Rumelindeki Oğuz ve Peçenek Türklerini de silah altına çağırarak toplayabildiği 200.000 kişilik muazzam ordusuyla 13 Mart 1071 günü İstanbul'dan hareket etti.Ordusunun ağırlığını 3000 araba taşıyordu. Kayseri-Sivas-Erzurum-Eleşkirt üzerinden erlerken, o sırada Alp Aslan, Mısır seferine hazırlanmak üzere Halep’te bulunuyordu.Bizans Ordusunun doğuya hareketini öğrenen Alp Aslan, Suriye işgalini tamamlamak düşüncesiyle bir kısım kuvvetlerini o bölgede bırakarak süratle kuzeye doğru çıkmaya başladı.Alp Aslanın 24 Ağustos 1071 'de Ahlata vardığını öğrenen Romanos Diogenes, ayni gön, Türk akıncılarının öncü unsurlarını da ordugahının çevresinde gördü. Türklerin bu kadar süratle geleceklerini ummuyordu. Alp Aslan, 50.000 kişilik bir kuvvetle, kendisinden dört misli bir kuvvete karşı savaş planını uygulamaya koydu.26 Ağustos 1071 günü sabahı, XI. yüzyılın en büyük meydan savaşı başlamıştı. Akşam güneş batarken Bizans ordusu imha ve İmparator Romanos Diogenes esir edilmişti.

 

Yapılan barış antlaşmasına göre :

1.Bizans İmparatoru, kurtuluş akçası olarak 1,5 Milyon altın verecek.

2.Bizans devleti her yıl Selçuklu Devletine 360.000 altın ödeyecek.

3.Bizans'ın elindeki bütün İslam tutsakları serbest bırakılacak.

4.Bizanslılar gerektiğinde Selçuklulara Askeri yardımda bulunacak.

5.İmparator, kızlarından birini, Sultanın oğluna verecek.

6.İmparator, yeniden tahta oturduğu takdirde Antakya, Urfa, Malazgirt kent ve kalelerini Selçuklulara bırakacak.

Barış şartları böylece tesbit edildikten sonra İmparator, kendisine refakat eden 100 Türk hassa askerinin himayesi altında ülkesine yollandı.Bu savaş sonunda Bizans'ın bel kemiği kırılmış, Bütün Anadolu, Türk akınlarına karşı açılmıştı.

Bu zaferden birkaç ay sonra Türk Süvarileri Üsküdar’a kadar geldiler. Alp Arslan, KızıIırmağa kadar olan ülkeyi emrindeki Türk beylerine bölüştürdü.

'

Yorumlar  

 
#5 mami 31-03-2016 20:50
:lol: :lol: :lol: GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL İŞİME YARADI SAOĞLUN ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) 8) 8) 8) 8) 8) :-)
Alıntı
 
 
#4 rabia 31-03-2016 19:02
:D :lol: :-) ;-) 8) SÜPER
Alıntı
 
 
#3 ayse 17-03-2016 18:27
Nesibe hoca yüzünden mutsuzum SÜMEYYE HOCA HİÇ ARAŞTIRMA VERMİYORDU OOOOOOOOOOOFFFF FFFFF
Alıntı
 
 
#2 baran 22-12-2015 17:49
coooooooooook özür dilerim yanlış siteye girmişim
Alıntı
 
 
#1 Ayşe 13-10-2015 19:55
Cooooooook tsk ederim yardımcı oldu
Alıntı
 

Yorum ekle

'

Sponsor Bağlantılar

 

Tarih,Edebiyat,Genel Kültür...

Dogru Ve Güncel Bilginin Adresi.

http://www.ataturkilkeveinkilaplari.com/