Tarihin.com

Tarih Hayal Mahsulü Olamaz.

Site İçi Arama

Altıok Nedir? : Tarihin.com

Altıok Nedir?

ALTIOK NEDİR?

1927 yılında Atatürk’ün Nutku’nun okunduğu Cumhuriyet halk Fırkası İkinci Büyük Kongresinde tüzükte bir değişiklik yapılmış, partinin temel ilkeleri Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik ve Halkçılık olarak tanımlanmıştır. 1931 yılında yapılan Kongrede Laiklik, Devletçilik ve Devrimcilik ilkesi eklenmiştir. Daha sonra 1397 tarihinde ise belirlenen altı madde Anayasa maddesi haline getirilmiş ve bu ilkeler yalnızca partinin değil devletin de temel ilkeleri haline gelmiştir. Tüm bu ilkelerin hepsine birden kısaca Altıok adı verilmiştir.

Atatürk ilkeleri yani Altıok geri kalmışlıktan kurtulmak isteyen bir ulusun, kalkınıp güçlenmek için izleyeceği yolu gösteren ve bu yolda yapılması gerekenlerin nasıl yapılacağı konusunda açıklama yapan ilkeler bütünüdür.

Altıok toplumsal gelişmeyi hedef alan kendine güvenli ve devrimci bir yönetimin yapılabileceği bir girişimdir. Türk ulusunun buluşu ve evresel boyut taşıyan bir ilkeler bütünüdür.

Altıok içerdiği yüksek amaç nedeni ile gelişmeye ve yeniliğe açık olmak zorunda kalmıştır. Altıok’un kalıcı kılınabilmesi için uygulamalar kadar kurumsal çerçevenin de belirlenmesi gerekmiştir. Ülkenin koşullarına uygun, ancak çağıyla bütünleşen, gerçekçi ve çok yönlü bir niteliğe sahip olması gerekmiştir. Altıok tüm bu gereksinimlerin ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Altıok Türk Devrimi’nin yarattığı bir çağdaşlaşma programı ve ezilen ulusların tümüne örnek oluşturan bir kalkınma yöntemidir. Altıok’un temelinde ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık mevcuttur. Altıok unsurları birbirinden kopuk değil aksine birbirine tamamen bağlı, birbirlerini tamamlayan ve birlikte değerlendirildiğinde tam bir anlam ifade eden ilkeler bütününü temsil etmektedir.

1923 ve 1938 yılları arasında gerçekleştirilen devrimlerin ve yapılan faaliyetlerin tümünde Altıok'un ifadeleri bulunmaktadır. Birbirine tamamen bağlı olan ve birbirini destekleyen Altıok unsurları tek başlarına Türk devrimini temsil edemeyecek haldedirler. Türk Devriminin temsili ancak Altıok'un birlikte sağlanması ile mümkün olmuştur.

'

Yorumlar  

 
#8 şanlıurfalı arap 19-08-2016 23:48
ey ben türk diyen zihniyet......, şunu iyi bilki ben arabım fakat sizden daha çok ATATÜRK çüyüm TÜRK milliyetçsiyim ve cumhuriyetçiyim devletiminde 1 gram toprağını tüm arap ülkelerine değişmem ...... şehitlerimizin ruhları şaad olsun bu güzel ülkemiz hepimizindir ŞANLIURFALI ARAP iyi anladınmı ben türk diyen zihniyet
Alıntı
 
 
#7 Yanlış 14-01-2016 15:10
Atatürk İlkeleri 1937 yılında anayasaya giriyor. Tarihi yanlış yazmışsınız.
Alıntı
 
 
#6 Atik 09-01-2016 11:30
Kim karsi cikar cumhuriyete ve laiklige eger bir insan hayatina rahatlik veriyorsa? Araplarin ne giysisi nede sosyal hayattaki yasam tarzi lazim. Ama cumhuriyet ve laiklik denilerek insanlarin yasayis tarzlarina karisilarak hayatlari devletin yonlendirdigi sekilde devam ediyorsa bu diktatorizmden baska birsey deyildir. Turkiye sagdan soldan toplama yasam ve kanun sistemleriyle yillarca sarhos bir insan gibi yillarca yalpalaya yalpalaya gezmistir. Eger Turk`un kendi giyim tarzi varsa ki oda her yoreye gore zengindir. onu kullansaydik neden bir avrupa ulkesinin elbise veya sapkasini giydik ve zorlanilarak giydirildi. Neden bir baska ulkenin yasalari ile ulkem insani mahmelerde yargilandi. Bizim kafamiz baska ulkelerdeki gibi calismiyormuydu . Hani Turk zekiydi? hani Tuk yuceydi...? Uretseydik kendi Turk sitili giysimizi ve kanunlarimizi ve Avrupa bizden alsaydi olmazmiydi?
Alti okun sembolu Islamin sartlari ile ilgilidir.
Alıntı
 
 
#5 Turk 10-12-2015 11:11
Önemli olan Türkçülüktür. Şu Arab din ve kültüründe acilen arınmamız lazım.
Öz Türk Arab kültürüne bürünemez. Aynaya bakınca ne görüyorsun,öz Türk mü arab mı? Eğer cevabın Türk değilse bu arabların sucudur.
Alıntı
 
 
#4 bilge 30-11-2015 21:58
:-) cok etkilendim ha ha.
Alıntı
 
 
#3 Ute 16-11-2015 15:31
Most brokers present binary choices on fashionable belongings such as major foreign exchange pairs including
the EUR/USD, USD/JPY and GBP/USD, in addition to
major inventory indices such as the S&P 500 or Dow Jones Industrial.


my blog - binary
options demo trading account: http://hoverd.org/Tim/doom-and-despondancy/
Alıntı
 
 
#2 mosaik 10-07-2015 22:35
büyük atatürkün önderliginde yapilan bu calismayi
o tarihte dünyada baska bir ülke gercekletiremed i.
özelliklede serihatla yönetilen sistemden gelen
anlayisi yikip yeni bir devrim ve laik cumhurriyet kurmak
kolay bir is degil bugün cumhurriyeti yikmak isteyenler
karsilarinda biz öz türkleri bulurlar.bizim vazifemiz
cumhurriyeti korumaktir
Alıntı
 
 
#1 HER ŞEYİ BİLEN CANLI 06-07-2015 02:35
Yaşasın Kemalist gençlik
Alıntı
 

Yorum ekle

'

Sponsor Bağlantılar

 

Tarih,Edebiyat,Genel Kültür...

Dogru Ve Güncel Bilginin Adresi.

http://www.ataturkilkeveinkilaplari.com/