Tarihin.com

Tarih Hayal Mahsulü Olamaz.

Site İçi Arama

Sykes-Picot Antlaşması

26 Nisan ve 30 Mayıs 1916

İngiliz ve Fransız hükümetleri adına Mark Sykes (Mark Saykıs) ve General Picot (Pikot) arasında Petrograd'da imzalandı. Tarihte Sykes- Picot Andlaşması diye anılan bu taksim anlaşması 26 Nisan 1919 - 9 Mayıs 1916'da imzalanmıştır.Bu anlaşmaya göre:

Boğazlar bölgesi, Doğuda Trabzon'un batısında tayin olunacak bir noktaya kadar giden bölge ile ,Van

ve Bitlis'in güneyine doğru Muş, Siirt, Fırat ve Cezire-i Ömer ve Ameriye'ye kadar uzanan yerler Rusya'ya verilecektir.Aladağ, Kayseri, Akdağ,Yıldızdağ, Zara, Ezin, Harput ile sınırlanan arazi ile Kilikya, Suriye ve Musul Fransa'ya bırakılacaktır.İngiltere'ye ise, Hayfa ve Akka limanları ile Irak ve genellikle Fransız bölgesinin güneyi bırakılacaktır.

Bu antlaşma, İtalya'nın savaşa katılmasından önce başlamış, ancak İtalya'nın savaşa katılmasından sonra imzalanabilmiştir. Petrograd'da Sykes-Picot antlaşması imzalanırken, Mısır'daki İngiliz Valisi H. Mac- Mahon, Hicaz Emiri Hüseyin ile, Türkiye'ye karşı isyan ettikleri takdirde, Arap bağımsızlığının onaylanacağına ait bir antlaşma imzalamıştır. M. Philips (price) göre Mac-Mahon ve Sykes-Picot antlaşması Fransa ve İngiltere'ye geniş arazi sahaları temin ederken, Mac-Mahon Antlaşması ancak Suriye ve Irak üzerindeki mandayı ima etmektedir.

Yorum ekle

Sponsor Bağlantılar

   

Tarih,Edebiyat,Genel Kültür...

Dogru Ve Güncel Bilginin Adresi.

http://www.ataturkilkeveinkilaplari.com/